12. 1. 2015.
Ренесанса и хедонизам
7. 1. 2015.
Dar Visova
Na obroncima planine Rudnik u malom mestu Ramaća nalazi se porodična destilerija čiji je vlasnik Nikola Tanasijević odlučio da izađe na tržište rakije. Tržište je takvo kakvo je, neuređeno, i potrebna je ogromna hrabrost da se registrujete i kao novo ime krenete da se dokazujete. Nastavivši potragu za rakijama od starih sorti koje su opstale, naišli smo i na ovu Ranku. Dar visova novo je ime na rakijskoj sceni, a jedan od prvih uspeha ove šljivove prepečenice bio je proglašenje za najkvalitetniju rakiju na Danima rakije u Šapcu, 2014. godine. Lepo je i to da se neko potrudio i dao zanimljivo ime rakiji, bez, sada već prečeste, upotrebe reči kao što su "zlatna" i "stara".
Miris: prijatna, baršunasta trpkost ukusa, gorčina lekovitih trava, topli začini i osušena trava. Pomalo četinarski profil, visoke i duboke note suvog voća i orašastih plodova.
Ukus: dugotrajan, suvog karaktera, koji dugo ostaje u ustima i suptilno anestezira nepce. U njemu nema ničeg slatkastog, niti cvetnog.
Iznad svega, ova rakija nije dosadna, traži još. Jedna od najlepših rakija protekle godine, naročito među rakijama od Ranke. Dovoljno odskočivši od pristojne seljačke rakije, zanatski dobro urađene, Dar visova ide ka odležalim alkoholnim pićima namenjenim za lagano digestivno uživanje.
Napominjemo da je ovo uzorak rakije koja će se tek naći u prodaji, mada ne sumnjamo da su ostale rakije iz asortimana odličnog kvaliteta. (prva fotografija je postavljena kasnije, 2018.)
Ocena - zlato - 90 od 100 bodova
The Strypes - Angel Eyes
2. 1. 2015.
Homoljska zdravica
U Istočnoj Srbiji, ako pitate prava pitanja, čućete neverovatne priče od tamošnjih stogodišnjaka. A takvih ima, mislim na ljude od sto godina, verujte mi, popriličan broj. Stogodišnji starci i starice, a izgledaju vitalno i krepko, kao da će živeti još najmanje pedeset godina. Neverovatno. Upravo, od tih sedih kosa i brada, naslušao sam se da su se nekada po Homolju mogle videti plamene lopte kako lete iznad šljivika, ili kako kažu u tom delu Srbije šljivara, negde tamo oko Vidova dana, kada se završava proleće i kreće leto. Te plamene lopte, opet pominjem da priča nije moja nego vremešnih homoljskih seljaka, su bili mladunci zmajeva koji su oduvek živeli u ovoj planini i da su ti mali zmajevi čuvali zasade šljiva od štetočina, gràda i lopova. Inače, neverovatne priče i legende u ovim krajevima stari su koliko i sam svet, kombinacija su svih mitova i kulturnih ostataka još od kada su Kelti živeli i gradili svoje gradove oko reke Mlave. Mitska stvorenja se nisu smela dirati niti plašiti, mladunci zmajeva su omogućavali da šljiva stalno rađa, pa i onda kada ne rodi da se sve izgubljeno nadoknadi sledeće godine. I to ne bilo kakva šljiva, na Homolju se oduvek sadila, negovala i brala Crvena ranka, šampionka za rakiju.
Međutim, da budemo iskreni, u poslednje vreme niko nije video ni zmajeve ni plamene jezike koji se vijore iznad Homoljskih i ostalih planina Istočne Srbije. Takođe, više nema ni Crvene ranke, niko je više ne čuva, ne sadi, niti se bori za njenu zaštitu. U stvari, nije baš niko, postoje dva mesta u ovom delu naše zemlje gde još ima zasada i odakle dolaze najbolji rakijaši, oni još brane rakijsku čast Istoka. Podsećam čitaoce Bloga da pogledaju odakle su nagrađivani i hvaljeni rakijaši kada su u pitanju opštine Istočne Srbije, svi su iz Petrovca i Žagubice, iz jedine dve opštine gde postoje zasadi starih rakijskih sorti. Ova recenzija je o rakiji Homoljska zdravica, najnagrađivanoj i najboljoj rakiji sa geografskim poreklom iz Homolja. Ova rakija dolazi iz pravog Homolja, kažem pravog zato što ljudi ponekad sve opštine koje se oslanjaju na ovaj planinski venac nazivaju ovim imenom, tako da se ponekad sela u opštinama Petrovac, Despotovac, Kučevo, nazivaju Homolje, međutim, taj naziv jedino nosi teritorija opštine Žagubica. U selu Suvi Do proizvodi se čuvena rakija od planinskih trava i Crvene ranke, Homoljska zdravica, nešto između lekovitog sirupa, alkoholnog pića i magijskog napitka. A, rakijaš koji je pravi, avaj, to je tek posebna priča, kombinacija srpskog vidara i keltskog druida, odličan poznavalac rakije, učitelj Miodrag Mija Lazić.
Ovo je specijalna rakija, možda najspecijalnija od
svih na našem tržištu; naime, u odličnu rakiju ubačeno je petnaest vrsta trava
i to: žalfija, bosiljak, vranilova trava, ehinacea, kantarion, kopriva, majčina
dušica, matičnjak, nana, neven, pelin, crna ribizla, ruzmarin, čubar i hajdučka
trava.
Inače, ovaj kraj Srbije spada u najizolovanije, kako saobraćajno tako i
tehnološki, pa nije ni čudo što se tradicija tako dugo zadržala, a promene tako
dugo ignorisale. Narod u homoljskim selima nije išao lekarima, bili su daleko,
nije verovao novotarijama, bile su neproverene. Vekovima su se lečili travama i
rakijom, kao i kombinacijom ovo dvoje. Stavljali bi planinske trave u rakiju,
rakiju ostavljali na suncu dok se ne stvori eliksir koji pomaže kod mnogih
problema, od krvnog pritiska do potencije. I tako do danas. Učitelj Mija skupio
je ove recepte, dodao nešto svoje, povećao kvalitet rakije i dobio savršenstvo,
Homoljsku zdravicu. Ako ste se pitali u šta je upao Obeliks pa je postao
najsnažniji čovek u celoj Galiji, po nama, to je upravo ova rakija, ne
prihvatamo ni jedno drugo objašnjenje.
Boja: tamni
ćilibar sa maslinasto-zelenom nijansom
Miris: Miris svež i biljni, naravno, ovo je travarica, u njoj su suve
biljke, ali ima i mirisa biljaka koje nisu u njoj, kleke recimo.
Ukus: Blag, melemast, pun eteričnih ulja, ali i karamelastog ukusa
dobijenog odležavanjem. Takođe, propolis i medno saće. Finiš prijatno gorak,
pelinast. U njemu se probijaju ukusi karakteristični za sortu šljive od koje je
rakija napravljena. Finiš smiren, skroman, ali neprolazan.
Zaključak: Kod Zdravice se osećaju kvalitetni sudovi, dobro bure i čistoća.
Odatle ta mekoća i jedan jako specifičan ukus drveta. Ovo je u osnovi jako
dobra šljivovica, što nije tako često kada su specijalne rakije u pitanju,
jednostavno, biljke nisu dodavane da pokriju nedostatke rakije. Pored
Zdravice iz iste destilerije izlazi i rakija Kapljica, mlada šljivovica bez
trava, kao i rakije Gornjačka i Pastirska, stoga, za nekoliko meseci, eto nas
ponovo u Istočnoj Srbiji.
Ocena - zlato - 91 od 100 bodova
Black Rebel Motorcycle Club - Beat the Devil's Tattoo