20. 2. 2017.

Kruška ječmenka





Naše iskustvo sa rakijskim zanatom preuzima i ukršta zanatske veštine i finese dva kraja. Zanatsko nasleđe vučemo iz podmajevičkog kraja istočne Semberije i sremačkog kraja duž severnih padina Fruške gore. Ovu "kupažu" iskustava i tehnologija pretočili smo u Ječmenku, rakiju iz domaćinske radinosti od autohtone sorte kruške. Recept za ovu rakiju je jednostavan, ali put do nje pun je izazova. Ima nekoliko krivina koje treba savladati uz pažljivu vožnju kroz pravovremeno sakupljanje, pažljivo otklanjanje peteljki i semene lože, kontrolisanu fermentaciju i blagovremenu destilaciju. Sakupljanje ječmenke počinje kada se žanje ječam, pa otuda i naziv. Početkom jula kruške počinju da otpadaju, a sakupljanje može da traje i tri nedelje.




Male količine zahtevaju manje posude za fermentaciju, mnogo njih. Ukupan rod iz 2015. ovog stabla starog preko 70 godina bio je oko 300 kg, ali zbog selekcionisanja kvalitetnih plodova sveo se na samo 220 kg u kacama. Fermentaciju usred leta bilo je izazovno izvesti i kontrolisati. Destilaciju smo obavili tokom noći, da zbog nižih temperatura sačuvamo njene arome. Ova retka voćka dala je tek nešto više od 11 litara rakije koja nas priseća na radost njenog stvaranja. Nakon optimalnog vremena odležavanja, bistrinu smo uspeli da sačuvamo pažljivim razblaživanjem u nekoliko koraka tokom dva meseca.



Do rakije nežnih nota i prijatne arome stigli smo i zahvaljujući dobrim vremenskim uslovima te godine. Pozni prolećni mrazovi i kišni dani ne idu na ruku nežnim cvetovima ječmenke, pa ni neumornim pčelama. Njeno rano cvetanje i alternativno rađanje svakako da nisu u funkciji ekonomije i prinosa. Međutim, lepote neizvesnosti onoga što nam priroda s vremena na vreme daje kriju u sebi veliku radost otkrivanja njenih tajni.



Za blog Rakija, uglavnom - Robert Laćak, Banoštor