1. 1. 2018.

Srećna Nova 2018!



Kako ste nam, dragi naši rakijaši? Kad kažemo rakijaši, mislimo na sve vas: ljubitelje, proizvođače i poznavaoce rakije! Nešto je izgleda krenulo da se menja. Stara godina je još uvek aktuelna: rakijski kazani se nisu ni ohladili, prepečenice se tek stabilizuju, a utisci rakijske 2017. polako se sležu...  Poslednja dva meseca godine obeležili su, gotovo pa svakog vikenda poneki, rakijski (ili vinsko/rakijski) događaji. Sezonu je otvorio Novembar vino fest u Ziri, gde su učestvovale mnoge destilerije, zatim prvi Rakija Jam u okviru Wine Jam: terroirs u hotelu Radisson old blu mill. Odabrani rakijaši i radionica sa degustacijom iz Riedel čaša za konjak, samo kad se setimo...
Prvog decembarskog vikenda održan je Distillery masters (prvi takav događaj na marginama Salona vina u Hajatu) i kao kruna, pred Novu godinu - šesti po redu Festival srpske rakije u Ziri (možda je neko od vas bio na radionici „Staro voće za novo doba“?)




Za rakiju 2017. godine odabrali smo Sveticu. Dovoljno stara, ozbiljna rakija,  proizvedena taman tako da ne zabrine ni nas ljubitelje starih sorti šljiva, niti one koji veruju da je čačanska rodna dostojna i jedina moguća zamenica požegače. Savršen odnos cene i kvaliteta i primer svima onima koji nemaju veru da rade pošteno i predano, jer kvalitet će sigurno da dobije svoje zasluženo mesto. Destilerija koja je na nas ostavila najjači utisak nalazi se u malom mestu Premeća, gde nastaju rakije vrhunskog kvaliteta, a to je porodični podrum Plazinić. Ekstra šljivovica stara 15 godina? Može!



Najprijatnije iznenađenje protekle godine bila je šljivova prepečenica „black editions“ Rakije iz Rakije. Stigla je u pravo vreme, baš kad smo poželeli rakiju odličnog kvaliteta, dovoljno, ali i ne previše staru, idealnu za pijuckanje u svako doba dana. Ove godine pojaviće se i jabukova prepečenica iz Rakije, proizvedena po uzoru na francuski kalvados. Probali smo je premijerno na radionici „Crvena ranka i rakijski bonton“ održanoj u Kraljevu, krajem decembra 2017. Zaista izvrsno piće u kojem možete da osetite lepezu aroma, od hrasta do voćnih kiselina.

Među vredne novitete u protekloj godini svakako spada i šljivova prepečenica Stara pesma 12, kao ekskluzivna, ali i očekivana naslednica njihove petice i sedmice. Međutim, neka od pravih rakijskih iznenađenja ugledaće svetlost rakijske scene početkom ove godine, a mi smo imali privilegiju da ih probamo na prvom Distillery Masters događaju u beogradskom Hajatu. To su nove rakije destilerije BB Klekovača (kupinovača i stara šljivovica), kao i izvanredne arhivske šljivove prepečenice destilerije Tok.


Kruna našeg rada, pored bloga i BRK-a, je i dugo očekivana knjiga o rakiji koju su napisali Ilija Malović, Zoran Radoman  i Vladimir Dulović. Probajte da se setite kada je Srbija poslednji put dobila knjigu o sebi, jednostavnog naslova, zapravo od samo jedne reči?
R A K I J A konačno dobija svoju monografiju, svoju istoriju i svoj pasoš za budućnost. Sa preko 400 fotografija, tvrdog poveza i savremenog dizajna, knjiga Rakija nije napisana iz fotelje; nastala je kao plod višegodišnjeg terenskog rada, razgovora i istraživanja ali, naravno i inspirativnih degustacija najboljih rakija iz Srbije. Pročitajte pitke priče o starom i novom voću i dobijanju rakija od njega, male tajne rakijaša, zaboravljene anegdote iz naroda, prikaz odabranih destilerija i još mnogo toga...

I na kraju, jedno obećanje. Potrudićemo se da u 2018. prvenstveno pišemo o rakijama registrovanih proizvođača, s tim što prednost imaju rakije od starih i autohtonih sorti voća, kao i rakije s jasno naznačenim godinama starenja. Spremamo neke nove posete, putopisne priče, a obećavamo još jedno iznenađenje: rakiju  koja je dobila 97/100 bodova! Spremni za još jednu godinu druženja sa nama? Tako smo i mislili... Uzdravlje!

 

Rakija, uglavnom


8 коментара:

  1. Vrednim i posvećenim autorima sve najbolje u Novoj 2018. Mnogo bezbednih kilometara po prelepoj Srbiji dok istražujete skrivene rakijske bisere.

    ОдговориИзбриши
  2. Rakija uglavnom je mnogo više od bloga. To je mesto za obrazovanje svih onih istinskih poštovalaca i ljubitelja vrhunskih rakija. Srećna Vam Nova godina, sa željom da istrajete u Vašoj misiji podizanja nivoa znanja i prepoznavanja pravog kvaliteta. Živeli!

    ОдговориИзбриши
  3. Upravo sam zavrsio sa citanjem knjige Rakija. Topla preporuka svima koji zele da nauce nesto novo. Da saznaju istorijat srpske rakije, kako se pravilno pece rakija(od sadnje voca, preko fermentacije i destilacije do flasiranja), kako se degustira rakija, uz obilje slika i recepata. Tu su i srpske destilerije koje proizvode vrhunske rakije od raznog voca. Nadam se da ce knjiga brzo biti prevedena na sto vise jezika: srpska rakija se polako, ali sigurno vraca na staze stare slave, dolazi nam sve veci broj turista. Ovakva knjiga bi bila izvanredna reklama i jedna vrsta vodica za sve njih da kupuju samo vrhunski kvalitet. Tako ce se i povratiti i ocuvati slika o najboljoj rakiji na svetu. Pozdrav i sve cestitke autorima!

    ОдговориИзбриши
  4. Petre, hvala na lepim rečima i što ste knjigu preporučili drugima! Rakijski pozdrav!

    ОдговориИзбриши
  5. Slusao sam vas malopre na radiju, nisam dibro razumeo gde i kada je promicija knjige?

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Bato, promocija knjige RAKIJA je danas u Manakovoj kući, Gavrila Principa 5, Beograd od 19h. Pozdrav!

      Избриши