31. 12. 2023.

Каква је била ракијска 2023. година?

 

 




Сам почетак 2023. године обележило је гостовање у чувеном подкасту Агеласт на позив аутора Галеба Никачевића. Ако неко није погледао и послушао овај разговор на ракијске теме, нека то учини што пре кликом на линк. Након гостовања уследили су наши текстови о ракијама које смо дегустирали у подкасту: Алба дестилерије Ток, Дар висова 15, Плазинић 15 са црном етикетом, као и Стара песма 18.

 

Најчитанији текст на блогу Ракија, углавном био је управо текст о ракији Стара песма 18. Наравно, ова ракија заслужила је посебну пажњу као једна од најстаријих доступних шљивових препеченица на тржишту. По читаности, следи Дар висова 15, а на трећем месту је и текст о три шљивовице Наслеђе које производи дестилерија Благојевић из Сврљига.


 

Најгледанији видео године била је Ракијска реанимација - снимак нашег гостовања на четвртом фестивалу SpiritExpo у Новом Саду. Иначе, учествовали смо и на овогодишњем фестивалу, а снимак радионице у којој смо дегустирали три шљивове препеченице Наслеђе можете погледати овде. Запратите наш YouTube канал где можете да погледате бројне исечке са ракијских догађаја које смо посетили, као и дегустације ракија.

 


 


У ракијском смислу, протеклу годину, поред врхунских старих, обележиле су и безбојне шљивове препеченице. Представили смо нешто што се ретко виђа на сцени, а у питању су две јако квалитетне ракије: Алба дестилерије Ток и Бела дринска резерва ББ Клековаче. Време је да упознате и оваква издања шљивових препеченица!


Ракијски догађај године био је четврти Шумадијски фестивал ракије у Крагујевцу. Без сумње, ракијски епицентар Србије добио је фестивал какав заслужује. Ми смо се организовали и из Београда повели групу заљубљеника у ракију. Одлична атмосфера, велики простор и импозантан број дестилерија на једном месту довео нас је до закључка да би овакав догађај требало да потраје и два дана. Једноставно, потребно је време да се сав онај квалитет проба! Такође, фестивал какав смо дуго чекали био је и DestilArt, где су своје најбоље производе излагале дестилерије из Србије и света на једном месту: 250 јаких пића од преко 70 произвођача, укључујући ракије, коњаке и виски.  

 


 

 

Што се наших активности тиче, поред побројаних гостовања, организовали смо и неколико тим-билдинга у виду вођених ракијских дегустација. Ово је посебно било занимљиво искуство за странце који су долазили из разних крајева света, укључујући Мексико и Израел. Била је част и привилегија представити српску ракију људима који је до тада никад нису пробали.  Оно што нам је недостајало и што остављамо за наредну годину су посете дестилеријама и представљање нових ракија из нашег угла. На крају,  оно што смо имали да кажемо о протеклој ракијској години, ракијама које су је обележиле, погледајте у нашем уживо јављању из новогодишњег штаба Ракије, углавном. За оне који желе да уживају у додатним видео садржајима, фотографијама, коментарима, али и да уједно подрже наш рад, то могу да ураде преко сајта Patreon.  

Срећна Нова и видимо се ускоро! 








 

6. 12. 2023.

Шљивовица манастира Фенек

 

 


 

"Него, нека ваше Да буде Да и ваше Не буде Не..." (Матеј 5:37) 

 

Купили смо ову ракију са добром надом да ћемо када отворимо боцу пред собом имати сјајан производ, резултат стрпљења, упорности и скромности. Имали смо жељу да дамо шансу једној манастирској ракији, на око лепој, квалитетно упакованој и пристојно дизајнираној. Истина, боја није уливала поверење, али јесте институција под чијим именом и благословом излази. Данас ћемо пробати шљивовицу манастира Фенек. Вероватно сте приметили да српски манастири постају све битнији играчи на домаћој ракијској сцени. Неки производе добру ракију, већина производи солидну, а има их који производе ракију сасвим скромног квалитета. И то је све у реду, као и код других дестилерија, различити су стилови, приступи, капацитети. Међутим, оно што се јавља као замка у специфичној сфери каква је сфера манастирске економије и манастирских производа, је тренутак када се почне са прилагођавањем тржишту и тржишној комбинаторици. Онда када крене ослушкивање шта свет мисли, како свет реагује, како свет оцењује, креће се са удварањем свету. Ово је још незгодније када знамо да би манастири требало да истичу паролу: Смрт свету. Овде се мисли на све оно што је овоземаљско и актуелно, управо онако како је ту паролу описао свети Исак Сирин. Овај мото (Death To The World) користе православни монаси из манастира светог Германа Аљаског у Калифорнији, све бивши металци и панкери, за наслов свог чувеног фанзина. Смрт тржишту, укусу, тренду, профиту, похвали, критици. Смрт агентима продаје, сајмовима, великим комбинатима, смрт бризи и страху. Понајвише смрт блогерима, инфлуенсерима, оцењивачима и технолозима. Ми бисмо јако волели да пробамо Смрт свету ракију, ону која потпуно игнорише актуелне ракијске тенденције, ракијске трикове, бојење, заслађивање, убрзано старење. Препоручујемо нашим манастирима да максимално употребе ресурсе које највише имају, стрпљење, време, будност, поверење. Да направе производ од онога што већ постоји, од љубави, вере и наде. И резултати ће доћи, врхунски, шампионски, они које ће се памтити и који ће оставити траг. Људи ће тај подвиг препознати и све ће ићи ка успеху и берићету. 

 

Боја: најслабији део ове ракије, очигледно бојена ракија, тамно браон, на моменте имате утисак да је црна. 

Мирис: ванила и Негро бомбоне, суве шљиве, даска од храста, тамни мусковадо шећер, импресија нечег металног.

Укус: укус младог, још неформираног вињака, иако је ракија од шљиве, утисак је да је основа много неутралнија. Има нешто грожђано у себи. Неутралан и магловит наступ. Временом појављује се утисак шљиве, али траје јако кратко. Накнадни део укуса скроман и алкохолан, брзо нестане. Празна чаша одмах испари. 

Закључак: пред нама није лоша ракија, већ недовршен експеримент. Ракија није довољно срасла да би испричала своју причу. Нема самопоуздање, као да се неко играо са њом и очигледно заиграо. Мислимо да је боја појачавана и да се укус превише ослања на храст, без јасног идентитета шљиве. Да ли је у стилу коњака додаван природан бонификатор, или је ово утицај бурета - остаје да се питамо. Речено нам је да нема додаваног сирупа и ми верујемо. Пробали смо и остале ракије овог манастира и много су боље од овог, како би Енглези рекли, flagship производа. На крају треба рећи да је дестилерија манастира Фенек млада и још на почетку, верујемо у будућности ће овладати свих сегментима производње ракије и докучити велику тајну која стоји иза овог пића. Ми им желимо само срећу и овај текст је наш добронамеран осврт и пријатељски утисак. 

 

Оцена - бронза - 76 од 100 бодова